• 09133097647
  • info@ostadsaraweb.com
ورود

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا بخاطر بسپار

آموزش مهارت های زندگی تا چه اندازه در آموزش و پرورش مورد توجه قرار گرفته است؟

کسانی که با آنچه در آموزش و پرورش می گذرد سروکار ندارند گاهی فکر می کنند آموزش مهارت های زندگی در مدارس ما به طور کلی مورد غفلت واقع شده است. این طور نیست. هم اکنون در دوره ابتدایی، کتابی با عنوان «مطالعات اجتماعی» داریم که با رویکرد مهارت های زندگی نوشته شده است. در پایه ششم، کتاب «تفکر و پژوهش» داریم که به مهارت های تفکر و اندیشیدن می پردازد. در پایه هفتم دو کتاب جداگانه برای دختران و پسران داریم با عنوان «تفکر و سبک زندگی». به علاوه کتاب های دینی و ادبیات هم از نکاتی درباره زندگی خالی نیست. این خدمات قابل تقدیر است؛ اما باید نتیجه این آموزش ها ارزشیابی شود. باید دید بعد از آموزش مطالب این کتاب ها، چقدر نوجوانان و جوانان ما در اندیشیدن، رفتار با دیگران، گذشت، خویشتن داری، شکیبایی و انجام اموری که هر روز در جامعه با آن سروکار دارند موفق هستند. نکته ای که باید یادآور شوم مسئله توسعه همه جانبه و پایدار است که در یکی از جراید گفته بودم شبیه آن در مدرسه و به ویژه دبستان است. دو سال پیش کتاب های علوم اجتماعی و اقتصادی را برای یافتن بحث توسعه بررسی کردم. در آن زمان ملاحظه کردم تقریبا از این مسئله اصلی غفلت شده است که امیدوارم دست اندرکاران کتب درسی این نقصان را رفع کنند.

مسئله دیگر این است که معلمان چگونه می توانند از جایگاه معلمی به بهبود کیفیت زندگی در جامعه کمک کنند؟ معلمان باید در نشست های ماهانه به کمبودهایی که مردم ما در زندگی روزانه با آن مواجه اند توجه کنند. کمبودها را دسته بندی کنند، به آنها اولویت بدهند و قطعا نباید بخواهند ده ها رفتار نامناسب را تغییر دهند؛ زیرا این کار در چند سال ممکن نیست. باید چند رفتار مناسب را مورد توجه قرار داد و همه معلمان در تأکید آن بکوشند و آنها را ایجاد کنند. رفتارها باید خیلی اندک و قابل شمارش باشند. معلم ها باید روش تغییر رفتارها را با کمک مشاوران و روان شناسان آموزش دهند. اگر همه معلمان یک مدرسه در عرض شش سال ابتدایی به دنبال ایجاد چند رفتار مطلوب اجتماعی باشند موفق هستند.

مسئله مهم دیگر این است که معلمان چگونه می توانند فرصت های رشد و یادگیری را برای خود فراهم کنند؟ معلم باید دائم با مطالعه سروکار داشته باشد. لزومی ندارد با حقوق اندک معلمی کتاب ها خریده شوند، بسیاری از کتاب ها در کتابخانه ها هست و می توانند از آنها استفاده کنند. وزارت آموزش و پرورش هم موظف است اگر معلمان مدرسه ای با عشق و علاقه (که اکثرا این علاقه را دارند) برای دانش آموزان و کشور و توسعه آن ایده ای در دست اقدام دارند، آنها را یاری کنند. با توجه به خدمتی که معلمان در انتخاب رئیس جمهور محترم انجام دادند دولت باید دست آموزش و پرورش را در این مورد بگیرد. نکته مهم این است که بنده و خوانندگان محترم بپذیریم که همه باید دائم در حال کمال باشیم. اگر این نگاه باشد بسیاری از مسائل حل خواهد شد.


چرا ثبت نام در پرتال استادسرا مفید است؟

با ثبت نام در این پرتال از مزایای بسیار زیاد آن بهره ببرید.
شما می توانید به آسانی به عنوان استاد یا دانشجو ثبت نام نمایید

service 01

جست و جوی بهترین اساتید

شما با ثبت نام در این پرتال قادر خواهید بود تا به راحتی بهترین اساتید را با توجه موقعیت جغرافیایی ، رشته تحصیلی و درس انتخابی مورد نیاز خود انتخاب نمایید.

صرفه جویی در هزینه

همیشه پیدا کردن بهترین معلم و استاد برای یادگیری کار دشواری است شما می توانید از این طریق هزینه های خود را در این رابطه کاهش دهید.

اعتماد به تجربه ی ما

ما با داشتن چندین سال تجربه در امور اداره ی آموزشگاه و برگذاری کلاس های گوناگون درسی قادر خواهیم بود تا بهترین شرایط را برای شما به ارمغان بیاوریم.

استفاده از بهترین اساتید و متخصصان آموزشی تنها برای اطمینان خاطر شما ، کافی است ثبت نام کنید.

جدیدترین مقالات

بهره گیری از جدیدترین مقالات آموزشی در راستای پیشرفت آموزش جامعه

چند شغله بودنِ معلمان

alt=

۱۲ اردیبهشت روز "گرامیداشت مقام معلم" است .... معلمانی انسان ساز که اگر نبودند،

ادامه مطلب

معلم مدرسه چه نقشی دارد

alt=

آموزش مهارت های زندگی تا چه اندازه در آموزش و پرورش مورد توجه قرار گرفته است؟

ادامه مطلب

پرهیز از تجزیه در یاددهی

alt=

علم و معرفت و هم زمان با آنها یاد دهی و یادگیری تاریخی بسیار طولانی را پشت سر گذاشته اند.

ادامه مطلب

شما هم می توانید با ارسال مقالات و پژوهش های علمی خود  ما را در راستای حمایت از پژوهش های علمی یاری نمایید.

آخرین اخبار

آخرین اخبار حوزه ی آموزشی کشور را با ما بخوانید

آخرین مهلت ثبت نام در چهارمین آزمون استخدامی

alt=

دوشنبه آخرین مهلت ثبت نام در چهارمین آزمون استخدامی

ادامه مطلب

برگزاری دوره‌های مشترک دانشگاه

alt=

برگزاری دوره‌های مشترک ، رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی

ادامه مطلب

آغاز انتخاب رشته کارشناسی ارشد

alt=

آغاز انتخاب رشته کارشناسی ارشد ، معاون آموزشی دانشگاه آزاد

ادامه مطلب